Jak pokazać charakter marki w identyfikacji wizualnej
Jak wykorzystać alfabet wizualny do pokazania prawdziwego JA.
Część 1
Alfabet wizualny marki
Doświadczeni projektanci często podejmują trafne decyzje podświadomie.
Po wielu latach pracy przy kreowaniu rozwiązań wizualnych, pewne rzeczy wydają się naturalne i pozornie nie wymagają tłumaczenia. Jednak jako profesjonaliści powinniśmy mieć więcej empatii dla klientów i spojrzeć na zrozumienie designu z ich perspektywy. Dlatego tak ważne jest zrozumiałe artykułowanie skąd wynikają rozwiązania, które tworzymy. Tylko wtedy będziemy mogli zdobyć zaufanie klienta i akceptacje dla obranego kierunku. Nie chcemy przecież, żeby projekt skończył w szufladzie, ponieważ klient nie był w stanie go zrozumieć.
Dobranie odpowiednich rozwiązań wizualnych wymaga kompleksowego spojrzenia na markę.
Podstawowe elementy marki, o których pisałem w części pierwszej, można zaprezentować również w postaci schematu warstwowego. Trzy wewnętrzne warstwy szkieletu marki, bezpośrednio przekładają się na to, czego doświadcza odbiorca na zewnątrz (np. w postaci identyfikacji wizualnej).
- Rdzeń marki, czyli to kim jesteśmy. Nasza historia, nasza misja oraz siła która nas napędza.
- Charakter marki, czyli to jacy jesteśmy oraz jak nasze cechy odróżniają nas od konkurencji.
- Zachowanie marki, czyli to jak się wyrażamy oraz jak postępujemy.
Do dyspozycji mamy bogaty alfabet wizualny.
Wykorzystując skalę, kontrast, przestrzeń, balans, hierarchię oraz wiele innych zasada projektowania, łączymy podstawowe elementy alfabetu wizualnego w bardziej złożone słowa i zdania. W ten sposób powstają układy, tekstury, kompozycje, layouty, formy przestrzenne oraz systemy wizualne, których finalnie doświadcza odbiorca obcując z elementami identyfikacji wizualnej.
Umiejętna gra alfabetem wizualnym pozwala na stworzenie przekazu, który zostanie podświadomie odczytany przez odbiorcę i przełoży się na emocje, odczucia oraz postrzeganie marki.
Przejdźmy jednak do konkretów i przykładów. Na potrzeby artykułu rozłożyliśmy nasze realizacje na części pierwsze, żeby pokazać jak używamy alfabetu wizualnego aby przełożyć unikany charakter marki na rozwiązania wizualne.
Część 2
Jak pokazać kim jesteśmy?
Linia + kształt + przestrzeń. Rozbijając hasło na czynniki pierwsze, można zaprezentować rdzeń marki w postaci metafory wizualnej.
- Wielowymiarowość — „Mamy wszechstronne doświadczenia ze wszystkich sektorów rynku.” Użycie przestrzennych i wielowymiarowych form graficznych.
- Cząstka elementarna — „Tworzymy core biznesu.” Grafiki zbudowane z podstawowych elementów alfabetu wizualnego.
- Cząstka funkcjonalna — „Kierujemy najważniejszymi procesami biznesowymi co pozwala firmom efektywnie funkcjonować jako jeden organizm.” Elementy łączą się ze sobą, tworząc sieci połączeń.
- Część czegoś większego — „Tworzymy modularne rozwiązania. Korzystamy z synergii kompetencji jako lider międzynarodowej grupy kapitałowej.” Z małych cząstek tworzymy większe formy i rozbudowane systemy.
Symbol + fotografia + kompozycja. Płatki otulają nogę tworząc szpilkę (symbole lekkości i kobiecości). Całość jest przedstawiona w lekkiej i otwartej kompozycji.
Symbol + kolor. Logo zawiera wizualne odniesienia do barw i symboli narodowych, nawiązując tym samym do tradycji, kultury i dziedzictwa krajów arabskich.
Linia + kształt + fotografia + typografia. Nowoczesne i nietypowe wzornictwo odzieży. Rozwiązania wizualne dobrane aby stworzyć nowoczesny, technologiczny look&feel.
Fotografia + kompozycja. Odpowiedni wybór kadrów oraz zawartości zdjęć aby zaprezentować specjalizację, know-how oraz oddać klimat high-tech.
Część 3
Jak pokazać jacy jesteśmy?
Kształt + symbol. Miękkie linie i kształty (łagodny przekaz kierowany do kobiet). Symbolika lekkości i opieki (płatki otulają literę).
Symbol + kształt + kolor + typografia. Lew – symbol siły i przywództwa zamknięty w tarczy (symbol ochrony). Całość dopełniona drapieżną typografią (ostre i dynamiczne zakończenia) oraz wyrazistą kolorystyką.
Symbol + typografia + kolor. Lew – symbol przywództwa i bezpieczeństwa. Prosta i tradycyjna typografia. Klasyczny look&feel.
Fotografia + kolor + układ. Motyw przewodni lwa – symbol dostojności i elitarności. Wykorzystanie klasycznych elementów (archiwalne ilustracje) w prostej i przejrzystej formie (proste layouty).
Kolor + fotografia + kompozycja. Niebieski to kolor marki, a jednocześnie jest mocno kojarzony z profesjonalizmem. Wykorzystanie zdjęć pracujących specjalistów.
Część 4
Jak pokazać nasze zachowanie?
Fotografia + kompozycja. Zdjęcia prezentujące grupę ludzi używających produktu (mocny przekaz emocjonalny: radość i dobra zabawa). Dynamiczne kompozycje pokazujące bogactwo oferty.
Obraz + fotografia + kompozycja. Dynamiczna kompozycja sylwetki w ruchu. Skupienie się na jednej postaci (indywidualność, zmaganie się z przeszkodami).
Linia + kształt + symbol + kolor. W złożonych obrazach i paternach zawarte są odniesienia do tradycji wzorniczej oraz wirtuozerii zdobniczej. Każdy detal jest ważny.
Chcesz odświeżyć wizerunek?
Potrzebujesz systemu identyfikacji?
Jesteśmy agencją brandingową i właśnie w tych zadaniach najczęściej wspieramy klientów. Na stronie znajdziesz więcej poradników.
Jeśli w którymś momencie uznasz, że potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z naszym strategiem.