Księga identyfikacji wizualnej
Dobre praktyki i wskazówki tworzenia wytycznych.
Część 1
Po co Ci księga identyfikacji wizualnej?
W dzisiejszym świecie „podłączonym do internetu” dbanie o spójną komunikację marki to duże wyzwanie. Coraz częściej oddajesz część kontroli nad wizerunkiem w ręce wewnętrznych i zewnętrznych partnerów. Posiadanie jasnych wytycznych dotyczących zasad komunikacji wizualnej pozwala lepiej zapanować nad tym, jak wyglądasz w różnych kanałach.
- Oszczędzasz czas choćby dlatego, że nie musisz wielokrotnie tłumaczyć grafikowi jak prawidłowo stosować logo, ponieważ wytyczne znajdują się w księdze znaku.
- Oszczędzasz pieniądze, gdyż realizacja kolejnych projektów na podstawie księgi identyfikacji będzie wiązała się z mniejszą inwestycją. Zarówno czasową jak i finansową.
- Eliminujesz ewentualne frustracje związane z tworzeniem nowym kreacji. Księga znaku i identyfikacji zawiera zaakceptowany przez Ciebie kierunek, który wystarczy zaadaptować na inne formaty lub kanały komunikacji.
Część 2
Jakie elementy zawiera księga identyfikacji?
Zawiera ona kompletną instrukcję obsługi systemu uwzględniając wytyczne dotyczące konkretnych materiałów używanych w komunikacji:
- akcydensów (papier firmowy, wizytówki, teczki, koperty itp.)
- materiałów marketingowych i reklamowych (foldery, plakaty, broszury itp.)
- mediów cyfrowych oraz społecznościowych (strona, profile społecznościowe)
- prezentacji oraz ofert (drukowane oraz cyfrowe, zarówno do zewnętrznego jak i wewnętrznego użytku)
- opakowań (pudełka, etykiety, torby, kartony itp.)
- gadżetów firmowych (koszulki, czapki, kubki, długopisy itp.)
- wystawiennictwa (stoiska, bannery, identyfikatory itp.)
Część 3
Dobre praktyki księgi identyfikacji wizualnej
Cechy dobrych wytycznych
- Są czytelne, łatwe do zrozumienia i zwięzłe (mniej = lepiej, bez branżowego żargonu).
- Zawierają aktualne i poprawne informacje, które można łatwo implementować.
- Zapewniają zdrowy balans między spójnością a elastycznością. W szczególności pozwalają projektantowi na interpretację oraz dostosowanie się do kontekstu użycia bez utraty czytelności czy wartości estetycznych.
- Konsolidują wszystkie niezbędne materiały, szablony i wytyczne.
- Pokazują najlepsze przykłady użycia.
Popularne formaty wytycznych
- Portale bradingowe – wszystkie niezbędne informacje oraz materiały są dostępne online w jednym miejscu. Podane w przyjaznej i łatwo dostępnej formie.
- Zestawy/paczki dla marketingu i sprzedawców – materiały najczęściej w drukowanej formie przydatne do szybkiego rozpoczęcia działań sprzedażowych lub marketingowych.
- Manuale z wytycznymi – najczęściej w formie księgi znaku, księgi identyfikacji wizualnej lub księgi marki/brandbooka. Mogą być dostępne w formie drukowanej lub cyfrowej umożliwiającej dalszą dystrybucję.
- Materiały dla mediów – najczęściej w formie gotowej paczki zawierającej logo oraz inne materiały graficzne i tekstowe przydatne do publikacji w mediach.
Pliki do dalszej dystrybucji lub reprodukcji
Szybki dostęp oraz łatwość zarządzania zbiorem to najważniejsze cechy dobrze przygotowanej bazy plików. Projektując ją należy zwrócić uwagę na logikę w strukturze, a w szczególności nazewnictwo plików i folderów.
Żeby wiedzieć jakiego pliku potrzebujesz musisz sobie zadać klika pytań.
- Jakiego rodzaj materiału potrzebuje oraz w jakiej formie? (logo wektorowe, zdjęcie do social media itd.)
- Gdzie będzie używany? (do druku czy cyfrowo)
- W jakiej przestrzeni kolorów? (zazwyczaj Pantone lub CMYK do druku, RGB cyfrowo)
- Jakiego programu potrzebuję do edycji gdy chcę samodzielnie wprowadzić zmiany?
Część 4
Czym się różni księga znaku od księgi identyfikacji oraz brand booka.
Rodzaje wytycznych opisujących identyfikację wizualną.
Księga znaku
Dotyczy wyłącznie logo. Opisuje jego konstrukcję, warianty użycia wraz z przykładami na różnych tłach, obszar ochronny i minimalny rozmiar. Księga znaku pokazuje również nieprawidłowe formy wykorzystania logo.
Podstawowa księga identyfikacji wizualnej
Gdy księgę znaku uzupełnimy o wytyczne dotyczące stosowania podstawowych elementów graficznych powstaje podstawowa księga identyfikacji. Zazwyczaj zawiera ona informacje dotyczące kolorystyki, typografii, ikonografii, układów treści lub motywu przewodniego.
Księga marki (brand book)
Jest najszerszym rodzajem wytycznych wzbogaconym dodatkowo o założenia strategiczne marki (wizja, misja, osobowość, atrybuty itd.) oraz wytyczne do komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej (przykłady komunikatów, ton of voice, zalecane słowa itd.).
Część 5
Przykłady księgi identyfikacji.
Elementy księgi identyfikacji firmy rolniczej AGORAS
Chcesz odświeżyć wizerunek?
Potrzebujesz systemu identyfikacji?
Jesteśmy agencją brandingową i właśnie w tych zadaniach najczęściej wspieramy klientów. Na stronie znajdziesz więcej poradników.
Jeśli w którymś momencie uznasz, że potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z naszym strategiem.